O firmě

O FIRMĚ

Vydavatelství FT Records vzniklo v roce 1991 jako typické vydavatelství jednoho muže. Tím mužem byl kapelník skupiny Folk Team (odtud název vydavatelství) Pavel Kopřiva.

Takováto vydavatelství mají svou výhodu v tom, že majitel firmy je zároveň garantem dramaturgie, a je-li to silná a vyhraněná osobnost, lze zpravidla předem garantovat žánrové zaměření a kvalitu vydávaných nosičů.

Těžiště dramaturgie firmy je zaměřeno na oblast folku a rocku, s přesahem od trampské písně po melodický beat, podobně je regionální těžiště pochopitelně moravské, ale firma se nevyhýbá ani ostatním regionům republiky. Lze říci, že v tomto smyslu nepodléhá firma žádným striktním omezením, kritériem je pro ni pouze kvalita repertoáru a jistá hudební spřízněnost.

Za téměř 30 let existence na labelu FT Records vyšly nahrávky nejen mateřského Folk Teamu, ale také folkových hvězd jako Karel Plíhal, Vlasta Redl, Nezmaři, AG Flek, Pavel Helan a dalších. V edici zaměřené na rockovou hudbu vydalo FT Records alba skupin Synkopy 61, Progres, Futurum, Spielberg, Taxi, zpěváka a klávesisty Roman Dragouna či kytaristy Miloše Makovského. Fanoušky velmi ceněné je také mapování jihomoravské trampské hudební scény, která je v rámci ČR stále velmi oblíbená, k interpretům tohoto žánru patří Karabina, Příboj, T.E.Band, Ozvěna či legendární Wabi Ryvola. Zapomenout nesmíme ani na “brněnský hantec”, fenomén brněnského jazyka vycházel na albech i v knižní podobě, písně Los Brňos a Radka Rettegyho, historky o legendárním Frantu Kocourkovi a Rudiy Kovandovi patří k zlatému fondu humoru. Katalog FT Records čítá na 150 titulů.

Od roku 2000 je Kopřivovým stálým spolupracovníkem Tomáš Frait, který se postupem let stává jeho pravou rukou a podílí se na celkové činnosti agentury FT Records, zejména pak na produkci a dramaturgii festivalů pořádaných FT Records.

Hlavní činností agentury FT Records je v posledních letech pořádání koncertů a festivalů. Od roku 2000 je pořadatelem Festivalu Slunce ve Strážnici. Od roku 2010 pak pořádá rockový festival Brněnský Beatfest a také trampský festival Volání větru (do roku 2017).  V roce 2011 se konal první roční Folkového festivalu Řečkovice, který se od roku 2014 přejmenoval Brněnskou Country Fontánu Řečkovice. Nejnovějším festivalem, který od roku 2020 agentura FT Records uvádí je Folkové léto Řečkovice.

V roce 2021 oslaví FT Records 30 let existence.

Sdílet stránku: